Jak kamery termowizyjne pomagają w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa?
Autor: Renata Gonet, publikacja: 2020-04-30
Identyfikacja osób z podwyższoną temperaturą za pomocą detekcji promieniowania podczerwonego była wykorzystywana już wcześniej w historii, mianowicie w walce z SARS lub wirusem H1N1 w 2009 roku. Obecnie wiele firm zaczęło stosować kamery termowizyjne do identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą na wejściu do firmy.
Nie ma chyba osoby, która po zakupieniu kamery nie sprawdziłaby swojej temperatury na dłoni. Ha! I jakież jest zaskoczenie, że to nie jest 36,6 stopnia Celsjusza, a czy powinno być?
No właśnie, wszystko zależy od... ustawionej emisyjności, od stopnia wilgotności skóry, od stopnia wysuszenia skóry, od zastosowanego make-upu, od kremu czy pudru. Tak, tak, to czynniki zmieniające emisyjność skóry! Można samemu sprawdzić przy okazji, ale teraz nie pora na makijaż i nie o tym ten artykuł. Przyjmuje się do pomiarów temperatury ciała ludzkiego emisyjność skóry 0,98. Ale tak naprawdę interesuje nas podwyższona temperatura, by wychwycić osoby z infekcją (pomijam fakt, że to jest bardzo późne stadium wykrywania koronawirusa), ale kto nie zna bohaterów chodzących do pracy z gorączką? Zatem, może lepiej późno niż wcale, ale np. na lotnisku to już byłoby coś, żeby do samolotu nie wszedł osobnik chory! Uratowany cały rejs. Pomyślmy zatem, ile zastosowań moglibyśmy wymyślić! A może w sklepie, a może na bazarze, w metrze czy w autobusie, wszędzie tam, gdzie występują skupiska osób - wykonanie badania termowizyjnego wykrywającego osoby z podwyższoną temperaturą byłoby skuteczne. Co do tego nie mam żadnej wątpliwości.
Gdzie mierzyć temperaturę? Jest kilka możliwości: w uchu, w jamie ustnej - te pomiary wbrew pozorom są najdokładniejsze! Ale także pomiar w kącikach oczu, gdzie ciało ludzkie jest pozbawione emocji, jest poprawny. Nos mamy raczej zawsze zimny! Kamery termowizyjne FLIR umożliwiają ustawienie alarmu dźwiękowego przy przekroczeniu założonego poziomu temperatury, dokładnie serie kamer: Exx i Txx.
Mamy nadzieję, że stosowanie kamer FLIR choć w niewielkim stopniu przyczyni się do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa!
Opracowała:
Renata Gonet
Renata Gonet Euro Pro Group